O zanimanju
Zavarivači/varioci koriste plinski plamen ili električni luk da bi rezali metal ili povezivali metalne dijelove u jednu. Zavarivači mogu vršiti i pripremu spajaju metalne dijelove postupkom zagrijavanja. Zbog čvrstoće zavarenih spojeva zavarivanje se primjenjuje u brodogradnji, mostogradnji, u automobilskoj industriji, u izgradnji rafinerija i nuklearnih pogona. Postupak zavarivanja zavisi o materijalu koji se vari i svrsi predmeta koji se obrađuje. Zavarivanje se radi uglavnom električnim lukom (električno zavarivanje) i plinom (autogeno zavarivanje), a postoji i elektrootporno zavarivanje. Pri zavarivanju električnim lukom i plinom dodaje se spojni materijal elektroda. Često se koriste i mašine za zavarivanje.
Nastava
Nastava se izvodi po modularnom nastavnom planu i programu i diplome stečene po ovom programu su priznate i u zemljama Evropske unije. Učenici koji završe ovo zanimanje stiču dovoljno znanja da svoje školovanje mogu nastaviti u školama IV stepena mašinske struke, a nakon toga svoje školovanje nastaviti i na fakultetu.
Praktična nastava naše škole je organizovana po sistemu dualnog obrazovanja u saradnji sa Njemačkom organizacijom GIZ, a većina učenika u okviru ovog programa praktičnu nastavu obavlja u radnom okruženju izvan škole (kompanije sa područja BPK-a Goražde sa kojima je naša škola imala odličnu saradnju u proteklom periodu, takođe i obrtničkim radionicama, servisnim radionicama, medicinskim ustanovama i sl). Škola posjeduje dobro opremljenu radionicu za izvođenje praktične nastave.
Zaposlenje nakon završetka ovog zanimanja
Ovo zanimanje pruža mogućnost brzog i lahkog zapošljavanja kao i osnivanje sopstvene firme ili obrtničke radionice za sve radove iz navedenih oblasti rada. Treba napomenuti da je ovo zanimanje deficitarno kako u Bosni i Hercegovini, tako i u svijetu.